Logo kliniki

Rozpoczęto realizację badania epidemiologicznego NATPOL 2011

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Stan zdrowia Polaków poprawia się systematycznie od roku 1990. Żyjemy obecnie kilka lat dłużej niż w latach 80. ub. stulecia. To wydłużenie życia dokonało się dzięki zmniejszeniu liczby osób umierających na choroby serca. Jest to zasługą przede wszystkim zdrowszego odżywiania, zmniejszenia liczby osób palących papierosy oraz intensywnego rozwoju kardiologii. Wiemy jednak, że możemy żyć jeszcze dłużej. Aby optymalnie planować działania mające na celu dalszą poprawę, konieczne jest regularne badanie stanu zdrowia mieszkańców Polski.
Ostatnie badanie przekrojowe rozpowszechnienia czynników ryzyka chorób układu krążenia w populacji ogólnopolskiej zostało przeprowadzone w latach 2005-2007 (projekt WOBASZ).

Obecnie, w marcu 2011 rozpoczynamy kolejną (czwartą) edycję projektu NATPOL. Celem badania będzie ocena aktualnego zagrożenia chorobami układu krążenia w Polsce.
Badania zostaną wykonane u 2400 osób na terenie całego kraju, wylosowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Planowany termin realizacji całego projektu: marzec - czerwiec 2011.

Głównym realizatorem badania jest zespół Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, pod kierunkiem prof. dr hab. med. Bogdana Wyrzykowskiego.
Współrealizatorami projektu są Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Kardiologii w Warszawie.

Patronat:
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego

Szczegółowe informacje na stronie: http://www.natpol.org

Klinika Położnictwa
80-210 Gdańsk, ul. Kliniczna 1a